2013 Church Officers

 

Highland Park United Methodist Church, Stillwater

Church Council, Officers, Teams, and Staff

2013

 

LAY LEADER (¶251.1)........................................................................................... Jim Key

 

ADMINISTRATIVE OFFICERS

            Council Chairperson (¶251.3)............................................................. Steve Conner

            Chair-Elect (2015)...................................................................... _______________

            Recording Secretary (¶246.4).................................................................. Anna Horn

             Membership Secretary (¶234)......................................................... Cynthia Ingham

 

FINANCIAL OFFICERS

            Treasurer (¶259.4b).......................................................................... Dennis Bertholf

            Financial Secretary (¶259.4)..................................................................... Dale Frost

            Finance Committee Chairperson.......................................................... Bart Foster

 

ANNUAL CONFERENCE DELEGATES

Lay Member (¶251.2)....................................................................... Dennis Bertholf

Alternate Lay Member............................................................................... Jim Key

 

¶252.5 of the BOD identifies the 11 minimum members of the Church Council: church council chairperson; lay leader; chairpersons/representatives of the following committees/groups: SPR, Trustees, Finance, UMM, UMW, UMY; church treasurer; lay member(s) to annual conference; the pastor(s).

 

ADMINISTRATIVE COUNCIL AT-LARGE MEMBERS

Class of 2013                                        Class of 2014                                    Class of 2015

Lynn Duncan                                         Jerry Davis                                     Nelda Jackson

Jordan Hurst                                         Earl Mitchell                                   Richard Roach

                                                             Ida Fay West                                                         

 

ORGANIZATION OFFICERS and MINISTRY WORK AREA CHAIRS

President, United Methodist Women (¶256.5.5)....................................... Karen Mitchell**

President, United Methodist Men (¶257).......................................................__________ **

Chairperson, Mission and Outreach Team.................................................. Nancy Myers

Chairperson, Nurture Team............................................................................... Lori Stine

Chairperson, Witness Team........................................................................... Earl Mitchell

 

 

BOARD OF TRUSTEES (¶259.3 and ¶2524-2551)

Chairperson: Jerry Horn

Class of 2013                                        Class of 2014                                    Class of 2015

Willis Stokes                                       Jane Sloggett                                      Lori Kimball

Jerry Horn                                           Avonelle White                  Judy Brewer (secretary)

John Wisehart                                           Jim Frie                                  Wendell Stephens

 

STAFF-PARISH RELATIONS COMMITTEE (¶259.2)

Chairperson: McClain Robinson

Class of 2013                                        Class of 2014                                    Class of 2015

Dick Giles                                        McClain Robinson                                  Dan Kimball

Sue Moore                                             James Stine                                 Camille DeYong

John Smith                                             Miranda Luster                                 Carolyn Gang

 

LAY LEADERSHIP COMMITTEE (¶259.1)

Chairperson: Pastor Jim Jones (by Discipline)

Class of 2013                                        Class of 2014                                    Class of 2015

Wanda Boatmun                                    Jerry Davis                                 Dena Dunkerson

Karen Mitchell                                       Anna Horn                          Claudia Mornhinweg

Dillon Bertholf                                      John Phillips                                        Mike Chace

 

FINANCE COMMITTEE (¶259.4)

Chairperson: Bart Foster

Pastor                                                     Lay Leader                              Lay Delegate to AC

Ad. Council Chair                          SPRC Chair (or rep.)                   Trustees Chair (or rep.)

Church Treasurer                                                                       Financial Secretary (no vote)           

Wendell Stephens (Counting Committee)                                Betty Cook (Asst. Treasurer)

           

ENDOWMENT COMMITTEE

Chairperson: Administrative Council Chair

Members by virtue of office: Finance Chair, Trustees Chair, Treasurer, Pastor

 

NURTURE TEAM (¶256.1-2)

Chairperson:  Lori Stine                                              Vice-Chairperson: Karen Waldron

Vicki Phillips                                       Ciara Mitchell                                        Jon Blount

Jordan Hurst                                      Dena Dunkerson                                  Kay Wisehart

                                                               Jerry Davis

Staff Representatives: Claudia Mornhinweg, Gayla Foster, Jim Jones

 

WITNESS TEAM

Chairperson: Earl Mitchell

Wanda Boatmun                                   Karley Estus                                   Johna Williams

Desiree Ingram                                   Dillon Bertholf                                   Sue Stephens

Rose Edwards                                                            Staff Representative: Karen Mitchell

 

 

MISSION and OUTREACH TEAM (¶256.1c)

Chairperson: Nancy Myers

Dennis Bertholf                                 Loretta Bertholf                             Gordon Sloggett

Merrie Roach                                       Joey Wayman                                    Connie Pruitt

Karley Estus                                                                 Staff Representative: Jim Jones

 

EMERGENCY PLANNING/MANAGEMENT

Chairperson: Ed Noltensmeyer

Bart Foster                                            Gayla Foster                                Gordon Sloggett

Mike Chace                                            Dick Giles                                 Wendell Stephens

Karen Waldron                                                                                      

 

 

KEY LEADERS      

Boy Scout Liaison (¶256.4a)............................................................................... John Phillips

Camp Recruiters......................................................... Dena Dunkerson and Karen Mitchell

10-100 Club Ambassador........................................................................... Gordon Sloggett

Circle of Care Ambassador/Child Advocate.......................................................... Jean Key

Church Historian (¶247.5a)........................................................................... Loretta Bertholf

Native American Ministry Representative (¶654)............................................. Kay Wisehart

Head Usher................................................................................................. Gordon Sloggett

Communion Stewardess............................................................................. Wanda Boatmun

District Lay Leader........................................................................................... Earl Mitchell

           

PROGRAM & ADMINISTRATIVE STAFF

Ministers............................................................................................................ All Members

Pastor...................................................................................................... Rev. Jim Jones

Youth Worker................................................................................................ Karen Mitchell

Church Secretary......................................................................................... Cynthia Ingham

Financial Secretary/Janitor.................................................................................... Dale Frost

Director of Music Ministries....................................................................... Dr. Gayla Foster

Accompanist........................................................................................ Claudia Mornhinweg

 

 

 

 

** - indicates elected by own organization 

  September 2017  
SMTWTFS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930